Saradnja sa zatvorom u Čačku



13. 08. 2009.  - Autor: V. TRTOVIĆ

Zatvorska ekonomija za primer

Višak koji proizvedu osuđenici na imanju Okružnog zatvora u Čačku ide Kolu srpskih sestara i Crvenom krstu, koji ga raspodeljuju siromašnim Čačanima
Na četiri hektara imanja Okružnog zatvora u Čačku, u plodnoj moravskoj ravnici u blizini gradske bolnice, osuđenici su stvorili uzornu ekonomiju, koja se malo razlikuje od tipičnog šumadijskog domaćinstva. Višak proizvoda sa tog imanja ide siromašnima.
Na imanju sve kao pod konac. Gaji se od svega pomalo. Povrće, voće, jaja, kokošje i svinjsko meso koriste se za zatvorsku kuhinju. Ono što pretekne kao višak, preko „Kola srpskih sestara" i čačanskog Crvenog krsta od prošle godine završava na stolu ili u zimnici siromašnih Čačana! Zahvaljujući domaćinskom upravljanju ove godine zakupljena su još tri hektara „komšijske" zemlje i na njima je zasađen kukuruz za svinje i kokoške na mini-farmi.
Praviće sistem za navodnjavanje
Na imanju zatičemo desetak marljivih „slobodnjaka", kojima pomažu dva zatvorska stražara. Najviše posla je oko novog objekta za farmu, koju su započeli pre mesec dana i to od cigle i otpadnog materijala posle raščišćavanja fabrike „Cer".

- Trenutno ima posla za desetak štićenika koji su razvrstani u otvorenom odeljenju. Oni su i smešteni u spavaonicama koje su uređene u starom magacinskom prostoru. Nekoliko radnika šaljemo na građevinske poslove u firme sa kojima sarađujemo, a koje nam zauzvrat daju ono što nam nedostaje za gradnju nove farme - kaže Živorad Branković, rodom Zaječarac, od čijeg je dolaska za upravnika čačanskog Okružnog zatvora pre nekoliko godina imanje ponovo zaživelo.
- Osim zaposlenih u zavodu, imamo i pomoć komšija. Pomalo kupujemo znanje od njih, gledamo kad oni prskaju svoje zasade, a često nam daju i svoje mašine i mehanizaciju. Ove godine u saradnji sa „Agrounijom" imamo oglednu parcelu kukuruza i očekujemo dobar rod. Sarađujemo i sa Agronomskim fakultetom koji nam radi projekat za sistem za navodnjavanje - kaže Branković dok nam ponosno pokazuje imanje.
Svega na imanju
A na imanju svega: luka, šargarepe, paradajza, paprike, cvekle, krastavca, spanaća, bostana, krompira, kupusa, jabuka, kruški, grožđa, kukuruza i onog belog za proju... Pomaže i iskustvo stražara Milete Grbića, koji u svom selu gaji povrće i koji najviše brine o vrtu. Već je počelo spremanje zimnice i deo roda paradajza je u flašama. Tu je i prava mala hladnjača prepravljena od poklonjene kamionske hladnjače...


Idu i na „kupusijadu" i „pitijadu"
Sva hrana sa zatvorskog imanja ide prvo na proveru u Gradski zavod za javno zdravlje, a onda u kantinu zatvora u kojoj se osim stotinak osuđenika i pritvorenika, hrane i radnici Okružnog za

tvora. Ostane i za zaposlene koji hranu kupuju preko sindikata.
Štićenici okružnog zatvora od prošle godine učestvuje i na takmičenju u spremanju kupusa na „Kupusijadi" u Mrčajevcima, gde su osvojili „bronzani lonac" za treće mesto, kao i na „Pitijadi", na kojoj su u kategoriji pojedinaca bili najbolji.
Na farmi imaju 21 tovljenika i stotinak koka nosilja i isto toliko koka „brojlera" za tov, a novi objekat, koji će uskoro biti završen, biće više nego duplo puniji. Prošle godine proizvedeno je oko 50 tona krompira i 25 tona kupusa, od čega je preko 1.300 kilograma poklonjeno Kolu srpskih sestara. Sve se radi po planu „domaćinskog poslovanja". I ova godina je sve dobro ponelo, malo je grad oštetio papriku, ali ako ne bude nevremena, ponovo će ostati „viška" za gladne Čačane.
- Mnogi naši štićenici su i sami siromašni, korisnici socijalne pomoći... Kada nam se prošle godine za pomoć obratila Bojana Jakšić iz Kola srpskih sestara, nismo se ni trenutka dvoumili. Zauzvrat od njih smo dobili knjige za biblioteku, njihove aktivistkinje donele su i jaja za Vaskrs, nedavno smo dobili i ručno rađene jastuke za zatvor. Donosile su i odeću za one koji posle izvršenja kazne nemaju nikoga svog, pa su im pritekle u pomoć - kaže Branković.

Oni koji rade na zemlji imaju više slobode. Češće su posete, ne nosi se zatvorska odeća, veća je sloboda kretanja na samom imanju... Na imanju se pravi i teretana za potrebe štićenika, ali nedostaje para za opremanje.
- Cilj nam je da na ekonomiji ovi ljudi nauče da žive od svog rada, da se ne vrate na ulicu... Oni znaju da cene to što im je omogućeno da rade i žive na imanju... Sa mnogima i posle izdržavanja kazne ostane saradnja... Tako je prošle godine bivši osuđenik obezbedio drvo za ogrev prostorija na samoj ekonomiji - priča upravnik Branković.  
Izvor: Press




Нема коментара:

Постави коментар